Ankara Balkon Korkulukları Ekip

Koordinatör

Zeynep Tuna Ultav

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ, MİMARLIK FAKÜLTESİ İÇ MİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI BÖLÜMÜ

Zeynep Tuna Ultav

Zeynep TUNA ULTAV, lisans ve yüksek derecelerini mimarlık alanında sırasıyla 1999 ve 2002 yıllarında Orta Doğu Teknİk Ünİversİtesİnden, doktora derecesini yine mimarlık alanından 2008 yılında “Mimarlık ve Bilim Kurgu Edebiyatı Arakesitinde J.G. Ballard’ı Okumak” adlı doktora tez çalışmasıyla Gazi Ünİversİtesİnden almıştır. “Reading Manfredo Tafuri: Architecture and Utopia-Design and Capitalist Development” adlı yükske lisans tez çalışmasıyla 2005 yılında Mimarlık Vakfı Ödüllü Seçkisi “Mimarlık Tarihi Bilim Dalı” Yüksek Lisans Tezi Ödülü’ne lâyık görülmüştür. 2004-2014 yılları arasında İzmir Ekonomi Ünİversİtesİ İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü'nde öğretim elemanı olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 2009-2011 yılları arasında bu üniversitede Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nde dekan yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2014’ten yılından beri Yaşar Ünİversİtesİ İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm ve Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

Araştırmacı

Daniele Savasta

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ, İLETİŞİM FAKÜLTESİ, GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI BÖLÜMÜ

Daniele Savasta

Palermo Ünİversİtesİ Mimarlık Fakültesi Endüstriyel Tasarım bölümünde lisans eğitimini bitirdikten sonra, İUAV Venedik Ünİversİtesİ Product Design (Ürün Tasarımı) Bölümü’nde Yüksek Lisansını, sonra aynı üniversitede Interaction Design (Etkileşim için Tasarım) alanında doktorasını tamamlamıştır . Palermo, Politecnico Milano ve Iuav Venedik Üniversitelerinde Araştırma Görevlisi olarak başladığı akademik kariyerine, Yaşar Ünİversİtesİ, İletişim Fakültesi, Görsel İletişim Tasarımı bölümünde tam zamanlı Öğretim Görevlisi olarak devam etmektedir.

Gökhan Keskin

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ, Mİmarlık Fakültesİ, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü

Gökhan Keskin

Gökhan KESKİN, lisans ve yüksek derecelerini İzmir Ekonomi Ünİversİtesİ İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü ve Tasarım Çalışmaları alanlarından 2014 ve 2017 yıllarından almıştır. 2013-2014 ve 2015-2016 yıllarında Erasmus öğrencisi olarak Porto’da yer alan at Escola Superior de Artes e Design’da eğitimini sürdürmüştür. Yüksek lisans derecesinden “Beyin Felçli İnsanlar için Dış Mekan Spor Alanları Tasarımı” adlı tezi ile mezun olmuştur. İzmir Ekonomi Ünİversİtesİ Tasarım Çalışmaları alanında “Sosyal Medya ve Dijital Teknolojilerin Kullanıldığı Öğrenme Ortamı İçin Katılımcı İç Mekan Tasarım Yöntemi” başlığı altında doktora derecesi adayı olarak tez çalışmalarını sürdürmektedir. 2014-2016 yılları arasında Frekans Tasarım Firmasında çalışmıştır. 2016 yılında yarı zamanlı öğretim elemanı olarak çalışmaya başladığı Yaşar Ünİversİtesİ’nde, 2017 yılında tam zamanlı uzman olmuştur. 2019 yılından itibaren İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünde tam zamanlı Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır. Dijital tasarım üretim yöntemleri, hesaplamalı tasarım, evrensel tasarım ve spor alanları uygulamaları ve katılımcı tasarım araştırma ve çalışma alanlarıdır.

Danışmanlar

H. Meltem Gürel

YAŞAR ÜNİVERSİTESİ, Mİmarlık Fakültesİ

H. Meltem Gürel

Meltem Gürel Mimarlık alanında lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini University of Illinois at Urbana-Champaign’den (UIUC) almıştır. Doktora çalışmaları, Francis J. Plym Doktora Bursu, Alan K. ve Leonarda F. Laing Bursu, Rexford Newcomb Ödülü ve Mimarlıkta Edward L. Ryerson Seyahat Ödülü ile desteklenmiş; doktora tezi ARCC / King Öğrenci Madalyası almıştır. Yüksek lisans tez projesi, Üstün Tez Projesi için Tasarım Komitesi Ödülü'ne layık görülmüştür. Lisans eğitimi sırasında birçok burs kazanmış ve sınıf birincisi olarak mezun olmuştur. Dr. Gürel, ABD’nin Illinois ve New York eyaletlerinde mimarlık yapmış ve sonrasında 2018 yılına kadar çalıştığı Bilkent Ünİversİtesİ'nin akademik kadrosuna katılmıştır. Bu esnada UIUC’nin Mimarlık Okulu’nda misafir öğretim üyesi (1997) ve doktora bursiyeri (2003-2005) olarak bulunmuştur. Bilkent Üniversite’sinde, Mimarlık Bölümü'nü (2011) kuran Gürel, öncesinde aynı üniversitede İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı (2010-2012) olarak görev yapmıştır. Yaşar Ünİversİtesİ'nde Mimarlık Fakültesi Dekanı olarak atanana kadar Mimarlık Bölümü Kurucu Bölüm Başkanı (2012-2018) görevini sürdürmüştür. Dr. Gürel’in araştırmaları mimarlık kuram ve eleştiri, modernizmin kültürlerarası tarihçesi, yapılı çevreyi etkilemesi bağlamında sosyal, toplumsal cinsiyet ve kültürel çalışmalar, mekan-kültür ilişkisi ve tasarım eğitimi üzerinde yoğunlaşmıştır.

Ekmel Ertan

Küratör, sanatçı ve EĞİTİMCİ olarak çalışır

Ekmel Ertan

Ekmel Ertan küratör, sanat yöneticisi, sanatçı ve eğitimci olarak çalışır. Sanat ve teknoloji alanında araştırma, sanatsal üretim ve sergileme yapan, İstanbul’da kurulu amberPlatform /BİS Beden İşlemsel Sanatlar Derneğinin kurucu üyesi ve sanat yöneticisidir. 2007-2015 yılları arasında “amber Sanat ve Teknoloji Festivalinin” yöneticiliğini yapmıştır. Bağımsız küratör olarak Türkiye ve yurtdışında sanat ve teknoloji kesişiminde sergi ve etkinlikler düzenlemektedir. Ertan Amerika, Avrupa Ülkeleri ve Türkiye’de kendi sanatsal üretimini sergilemiştir. Ertan 2007’den bu yana sanat ve teknoloji bağlantılı birçok Avrupa Topluluğu destekli uluslararası projenin yerel koordinatörlüğü veya yöneticiliğini yapmaktadır. İstanbul Teknİk Ünİversİtesİnden Elektronik ve Haberleşme mühendisi olarak mezun oldu, Yıldız Teknİk Ünİversİtesİnden Etkileşimli Medya Tasarımı master derecesini aldı. Turkiye, Almanya ve Belçika'da tasarım mühendisi olarak çalıştı. İstanbul’a 1997-2005 arasında kendi multimedya tasarım şirketini yürüttü. 1999 'dan bu yana Bilgi Ünİversİtesİ, Yıldız Teknİk Ünİversİtesİ, Sabancı Ünİversİtesİ tasarım bölümleri ve İstanbul Teknİk Ünİversİtesİ TBT programında tasarım ve medya sanatı dersleri verdi. Halen İzmir Ekonomi Ünİversİtesİnde ders veriyor; İzmir, İstanbul ve Berlin arasında çalışıyor. https://forumist.com

Cenk Sönmez

Yaşar Ünİversİtesİ, Medya MERKEZİ

Cenk Sönmez

1983 yılında İzmirde doğdu. Anadolu Ünİversİtesİ Radyo TV Tekniği önlisans ve Kamu Yönetimi lisans dercelerinden mezun oldu. Yüksek lisansını Yaşar Ünİversİtesİ İşletme Mühendisliği Anabilim Dalında 2015 yılında tamamladı. 2004 Yılında Anadolu Ünİversİtesİ'nde kameraman olarak başladığı kariyerine 2008 Yaşar Ünİversİtesİ'nde Teknİk Yönetmen olarak devam etti. 2012 yılında AR-GE ve Tasarım alanında çalışan Camevra LTD yi kurdu. 2013 Yılından beri Yaşar Ünİversİtesİ'nde Medya Merkezi Müdürü olarak görev yapmaktadır.

Bursiyer

Beste Kılınç

Beste Kılınç

Beste Kılınç, Yaşar Ünİversİtesİ Görsel İletişim Tasarımı bölümü son sınıf öğrencisidir. İlgi alanları arasında sosyal tasarım, görsel kültür ve sürdürülebilirlik yer alır. Tasarım yaklaşımı, çalışmalarında olumlu bir sosyal etki yaratmak amacıyla sürdürülebilir tasarım yöntemlerini temel alarak şekillenir. Proje kapsamında görsel kimlik ve illüstrasyon üzerine çalışmıştır.

Ece Kişioğlu

Ece Kişioğlu

1998 İzmir doğumlu olan Ece Kişioğlu, lisans eğitimine 2017 yılında Yaşar Ünİversİtesİ Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümünde başlamıştır ve 4. sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir. Eğitimi sırasında 2020-2021 yılları arasında Yaşar Ünİversİtesİ’nde kısmi zamanlı öğrenci asistanlığı yapmıştır. 2020 yılında bilimsel araştırma projesi öğrenci bursiyeri olarak görev almıştır. Eğitim hayatının yanında tasarım yarışmalarını da takip eden Ece Kişioğlu, 2019 yılında Mavibahçe Tavan Tasarımı Yarışmasında 1.lik ödülü, IM2019 ve IM2020 Yarışması’nda finalistlik derecesi almıştır.

Ayten Erva Turan

Ayten Erva Turan

1998 yılında İzmir’de doğdu. Lise eğitimini İzmir Özel Türk Kolejinde tamamladı. 2016 yılında Yaşar Ünİversİtesİ İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünde lisans eğitimine başladı ve 4. sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir. 2018 yılından beri Yaşar Ünİversİtesİ Mimarlık bölümünde Çift Anadal programında lisans eğitimi almaktadır. Lisans eğitimi süresince Yaşar Ünİversİtesİ’nde yarı zamanlı öğrenci asistanı, bilimsel araştırma projesi öğrenci bursiyeri olarak görev aldı. 2020 yılında İç Mimarlar Odası tarafından düzenlenen İm2020 yarışmasında mobilya kategorisinde birincilik, üçüncü yıl kategorisinde mansiyon ödülü ve finalistlik derecesi kazandı.

Katkıda Bulunanlar

Eda Beltekin

Eylem Eylül Ersoy

Özüm Karadağ

Filmde Yer Alan Katılımcılar

Mimarlık alanından akademisyenler

Elvan Altan Prof.Dr. Orta Doğu Teknİk Ünİversİtesİ

Nuray Bayraktar Prof.Dr. Başkent Ünİversİtesİ

Ali Cengizkan Prof.Dr. TED Ünİversİtesİ

Meltem Gürel Prof.Dr. Yaşar Ünİversİtesİ

Mazen Haidar Dr. Paris College of Art

Umut Şumnu Doç.Dr. Başkent Ünİversİtesİ

Funda Uz Doç.Dr. İstanbul Teknİk Ünİversİtesİ

Metalürji/Metal İşçiliği Alanından Akademisyenler/Öğretmenler

Yusuf Özçatalbaş Prof.Dr. GAZİ ÜNİVERSİTESİ METALÜRJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ

Hasan Tuluk Metal sanatçısı, Ankara Erkek Teknİk Yüksek Öğretmen Okulu Metal İşlerİ Bölümü mezunu, Çorum Endüstrİ Meslek Lİsesİ emeklİ öğretmenİ

Ahmet Yeşilmaden Gazİ Ünİversİtesİ Metalurjİ ve Malzeme Mühendİslİğİ Bölümü emeklİ öğretİm elemanı

Mimarlar

Kadri Kalaycıoğlu

Mehmet Savaş

Nesrin Yatman

Müteahhitler

İrfan Köksalan

Müteahhit Abdülkadir Gümüş’ün oğlu Mimar Mehmet Gümüş

Demir Ustaları

Ekrem Çalışkan

Cem Turhan Eskitoros

Sedat Kızılkaya

İsmail Sağlam

Mustafa Tan

Hayrettin Yıldırım

Teşekkürler

Yaşar Ü. Rektörlüğü

M. Cemali Dinçer

Levent Kandiller

M. Arslan Örnek

Ali Nazım Sözer

Mimarlık Fakültesi ve İletişim Fakültesi Dekanlıkları

Meltem Gürel

Sevda Alankuş

Ümit Atabek

Yaşar Ü. Proje Değerlendirme Komisyonu Üyeleri

Yaşar Ü. Proje Destek Ofisi Müdürlüğü

Seda Jacobs

Onur Yıldırım

Ferit Özol

Yaşar Ü. İdari Birimleri

Bilgi İşlem Müdürlüğü

Destek Hizmetleri Müdürlüğü

İnsan Kaynakları Müdürlüğü

Medya İlişkileri Koordinatörlüğü

Medya Merkezi Müdürlüğü

Öğrenci İşleri Müdürlüğü

Satınalma Müdürlüğü

Yazı İşleri Müdürlüğü

TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şubesi

TMMOB Mimarlar Odası İzmir Şube Yönetim Kurulu

İlker Kahraman

Buğra Güngör

Sözlü Görüşmeler

Metin Akyeloğlu

Sahar Asadollahi Asl Zarkhah

Ümit Balın

Mutahhar Baykam

Seçil Beygirci

Fatih Duvahan

Betül Ertürk

Mehmet Güneş

Betül Karadayı

Korhan Karadayı

Ceren Kayalar

Afra Keleş

Elif Kocabıyık

Mustafa Köksalan

Nur Sude Mollakadı

Rahmi Öngüner

Silvia Rolla Keskin

Sema Mülazım

Metehan Özcan

Didem Savaş

Gökçeçiçek Savaşır

Sevcan Sönmez

Gökhan Tan

Belma Tekin

Ömer İskender Tuluk

Mehmet Emin Tuna

Gülseren Tuna

Cengiz Ultav

Kuzey Deniz Ultav

Kadir Uluğ

Naide Uz

İpek Yatmaz

Alper Yılmaz